6 Nis 2009

kendimizden kaçma

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Ramazan Abacı birey ve aile içi ilişkilere yönelik güzel tespitlerde bulunuyor.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ramazan Abacı, insana verilebilecek en büyük cezanın, onu yok saymak olduğunu belirtti. Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Abacı, aile içi iletişimin önemine değinerek, insana verilebilecek en büyük cezanın onu yok saymak olduğunu söyledi.

KENDiMiZE KAPALIYIZ

Prof. Dr. Abacı, “Tuttuğu takım, desteklediği siyasi akım ile alakalı kişiler saatlerce konuşmaktadır. Kendisi ve yakınları ile ilgili yarım saat bile konuşulamaması, aslından kişinin kendisinden kaçmasıdır. insanlar okumaktan ziyade, daha çok televizyon seyrederler. Çünkü televizyon eğlenceli gelmektedir, bizim insanlarımız için. Yine insanlarımız kendine uzak olan konularla uğraşmışlardır. Ancak kendini tanıtmaya gelince tanıtamazlar. Kendimizi doğru şekilde tanıtamıyoruz. Ciddi anlamda kendimizi gerçeklerden kaçırıyoruz. Kendimiz gerçeklerle yüzleşemiyoruz. Hep başkaların arzusu ile yaşamaktayız. Kendimiz doğrularla yüzleşmeli,
başkalarının arzusu ile yaşamamalıyız.” diye konuştu.

ÇOCUKLAR, ANNE VE BABALARINI MODEL OLARAK SEÇER

Prof. Dr. Ramazan Abacı, çocukların da istenilen şekilde yetiştirilebileceğine işaret ederek,
Ama önemli olan doğru zamanda ve doğru davranışlarda bulunmamız. Meselâ, ev telefonu çalar, telefonu çocuk açar. Karşıdaki kişi çocuğa babasını sorar. Baba da eğer el ve mimik hareketleri ile evde olmadığını çocuğuna söylettirirse, çocuğuna yanlış davranış kazandırmış ve yalan söylemeye teşvik etmiş olur. Ayrıca eğitim sadece annelerin işi değil, babaların da mutlaka çocuklarının eğitimine ciddî katkıda bulunmaları gereklidir. Özellikle erkek çocuklar, kendilerine model seçerler. Eğer baba ilgili ise, çocuğunun seçeceği model kendisi olacaktır. Aksi takdirde kendilerinin onaylamayacağı birisini model olarak seçebilir” şeklinde konuştu.

Prof.Prof. Dr. Ramazan Abacı
erzurum gazetesi.com.tr

2 yorum:

DÜN BUGÜN dedi ki...

Hele anneler çok önemli.Onun için kızlar okumalı ,gelceği iyi yoğumalı,yetiştirmeli.Paylaşım için sağol,Sevgiler.

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

paylaşım için teşekkürler..c.tesi gün akşam evde tv yi hiç açmadık.müzik dinledik,sohbet ettik,oğlum bize kitap okudu.ve inan öyle çok şey paylaşık ve eğlendik ki...